+48 603 646 386 KONTAKT@EWELINAPISZE.PL

Wegetarianizm jest dietą, która posiada swoich zwolenników jak i również jej przeciwników. Nieważne jaką postawę przyjmiemy warto dowiedzieć się więcej o tym trybie życia, przekonaniach wegetarian oraz wymogach tej diety. Na rynku gastronomicznych pojawia się coraz więcej restauracji oferujących zdrowe, ekologiczne i bezmięsne produkty. Ponadto dyskonty spożywcze wprowadzają do sprzedaży produty sprzyjające weganom i wegetarianom. Praktycznie każdy spotkał się kiedyś z terminem „vege”. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego na czym polega ta dieta.

Czym jest wegetarianizm

Wegetarianizm jest dietą alternatywną, w której podejmujemy świadomą decyzję rezygnacji z określonych produktów zwierzęcych. Istnieje 8 rodzajów wegetarianizmu, w której jej zwolennicy rezygnują ze spożywania określonego mięsa bądź produktów pochodzenia zwierzęcego. Dieta wegetariańska to nie tylko zmiana nawyków żywieniowych ale całego stylu życia. Wegetarianie nie tylko rezygnują z potraw mięsnych ale również robią wszystko, aby nie dopuścić do skrzywdzenia zwierzą. Mogą działać w różnych organizacjach, fundacjach oraz protestach.

Rodzaje wegetarianizmu

Dietę wegetariańską można podzielić na 8 różnych od siebie odmian. Są one ze sobą powiązane, bowiem skupia ich jeden cel. Dieta wegetariańska to protest przeciw karygodnym traktowaniu zwierząt oraz ich uśmiercaniu.

Można wyróżnić następujące rodzaje diety wegetariańskiej:

 • Laktoowowegetarianizm – jej zwolennicy nie spożywają zwierząt ale w ich diecie znajdują się jaja, nabiał czy miód.
 • Laktowegetarianizm – wyłączenie z diety mięsa oraz jajek. Dozwolone jest spożywanie mleka jak i również produktów pochodnych.
 • Owowegetarianizm – rezygnacja z mięsa oraz produktów zwierzęcych. Wyjątek stanowią tylko jajka.
 • Weganizm – polega na rezygnacji z mięsa oraz wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.
 • Witarianizm – ten rodzaj wegetarianizmu opiera się na spożywaniu tylko i wyłącznie świeżych produktów. Rezygnuje sie natomiast z gotowanych potraw oraz napojów, np. kawy i herbaty
 • Futuranizm – odmiana wegetarianizmu, polegająca na eliminacji mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcych oraz roślin, których zerwanie powoduje ich uśmiercenie, np. sałaty. dopuszczalne jest jednak spożywanie ogórków, pomidorów bakłażanów oraz owoców w znaczeniu kulinarnym, np. jabłka.
 • Liquidarianizm – w tej diecie spożywa się tylko świeże produkty w postaci soków.
 • Sprautarianizm – polega na spożywaniu dużej ilości kiełków

Powody przejścia na dietę wegetariańską

Istnieje wiele powodów, dla których warto zrezygnować z potraw mięsnych. Laicy dość sceptycznie podchodzą do deklaracji swoich bliskich na temat wegetarianizmu. Jednak po wysłuchaniu osób, świadomie rezygnujących z mięsa z pewnością zmieniają zdanie.
Istnieją cztery aspekty i nie wszystkie dotyczą osób wrażliwych na los zwierząt:

 • aspekt zdrowotny – wegetarianie rezygnują ze spożywania mięsa z powodów zdrowotnych. Sądzą, że ich dieta, dzięki dużej zawartości błonnika wpływa korzystnie na organizm człowieka. Skład jadłospisu tych osób opiera się na zdrowych produktach, co przekłada się na poprawę zdrowia oraz przedłużenie życia człowieka
 • aspekt religijno – estetyczny – polega na rezygnacji z cielesnych przyjemności, w tym ze spożywania mięsa. początków tego aspektu można poszukiwać u mnichów.

 • aspekt ekonomiczny – wbrew powszechnym opiniom dieta wegetariańska jest tańsza od tej, gdzie dominują potrawy mięsne. Ten tryb życia pozwala na dostarczenie pokarmu większemu odsetkowi ludzi. Wiele osób decyduje się na taką dietę, ponieważ sądzą, że jedząc produkty bezmięsne dostarczą nadwyżki żywieniowe do krajów głodujących.
 • aspekt etyczno – estetyczny – wegetarianie nie tolerują zabijania oraz karygodnego traktowaniu zwierząt. Nie godząc się na ich cierpienie, protestują poprzez rezygnacje ze spożywania zwierząt.

Zalety diety wegetariańskiej

Dieta wegetariańska pomimo wielu kontrowersji jest korzystna dla zdrowia. Zawiera więcej błonnika, witaminy C oraz innych składników odpowiedzialnych za przeciwdziałanie nowotworom i wszelkim dolegliwościom układu krążenia. Ponadto ta zmiana trybu życia zwiększa odporność ludzkiego organizmu. Decydując się na dietę wegetariańską przechodzimy na zdrowy tryb życia oraz co niezwykle istotne dajemy sobie bezcenny prezent w postaci opóźnionego procesu starzenia.

Wegetarianizm nie jest tylko dietą, w której rezygnuje sie z danych składników. Jest on określonym stylem życia. Bardzo często osoby, będące na tej diecie walczą o prawa dla zwierząt, wspierają wszelkie działania osób dbających o to, aby zmniejszyć głód na całym świecie. Decydując się na zmiany żywieniowe zgadzamy się jednocześnie z tym, że należy walczyć w obronie najsłabszych – zwierząt. Wegetarianie nie stosują kosmetyków testowanych na zwierzętach, nie noszą futer ani skórzanych torebek. Dieta ta staje się początkiem dbania nie tylko o siebie ale również o zwierzęta oraz środowisko, w którym żyjemy.