+48 603 646 386 KONTAKT@EWELINAPISZE.PL
Internet oferuje nam wiele możliwości rozwoju zawodowego, w skutek czego niemalże każdy, kto potrafi korzystać z komputera może próbować swoich sił w copywritingu. Dla laików ta czynność wydaje się banalnie prosta. Taka kolej rzeczy skutkuje wieloma niepowodzeniami nie tylko finansowymi ale również jakościowymi. Początkujący copywriterzy nie znając rynku godzą się na niskie stawki, a ich teksty często pozostawiają wiele do życzenia.

Czym jest copywriting

Copywriting jest dziedziną, która każdego dnia zyskuje coraz większą popularność wśród polskich internautów. Nie dzieje się tak bez powodu. Jednym z czynników zachęcających młodych ludzi do tworzenia tekstów za pieniądze jest nienormowany czas pracy. Praca copywritera bardzo często jest dodatkową formą zarobków nawet u osób nie posiadających umiejętności ”lekkiego pióra”. Tworzeniem treści może zająć się każdy, zarówno osoba z doświadczeniem jak i również ci, którzy takiego nie posiadają. Copywriter z reguły sam pracuje na własny rachunek jak i również samodzielnie wybiera zlecenia, których się podejmie.
Copywriting polega na tworzeniu wartościowych treści reklamowych dla firm jak i również osób fizycznych. Pozwala ona artystom rozwinąć swój warsztat pisarski oraz nabyć przydatne w przyszłości znajomosci biznesowe. Jego popularność związana jest z mylnym pojęciem laików, że każdy potrafi pisać. Jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Czym charakteryzuje się dobry copywriter

Dobry copywriter to specjalista w swojej dziedzinie. Zna on doskonale rynek polski oraz potrafi w sposób naturalny stworzyć tekst, który zainteresuje potencjalnych klientów. Ponadto specjalizuje się on w określonej dziedzinie. Idealnym copywriterem jest osoba, która poza swoją specjalizacją jest w stanie po odpowiednim reaserchu napisać artykuł z dziedzin mu zupełnie obcych.

Do najważniejszych zalet copywritera należą:

  • terminowość
  • szybkość przyswajania nowych informacji
  • umiejętność pracowania pod wpływem stresu
  • umiejętność organizowania własnej pracy

Gdzie szukać copywritera

W Internecie możemy natknąć się na wiele platform, gdzie możemy skorzystać z usług specjalistów. Jednak pomimo swoich zalet posiadają one niestety również wady, przez które przedsiębiorcy tracą szacunek do tego zawodu oraz osób je wykonujących. Rejestrując się jako Klient na takich platformach możemy niemalże w zawrotnym tempie uzyskać artykuł na interesujący nas temat. Nie marnujemy czasu na poszukiwanie agencji reklamowych oraz wystawianie faktur. Platforma pozwala na szybkie wykonanie transakcji – bez umowy i marnowania niezwykle cennego czasu. Niestety bardzo często okazuje się, że artykuł nie spełnia naszych oczekiwań. Właśnie wtedy pojawia się problem. Możemy poprosić o korektę i czekać na efekty pracy copywritera. Mamy również możliwość odrzucenia tekstu. Jednak musimy podać dość szczegółowe argumenty, potwierdzające naszą decyzję. Chcąc zaoszczędzić czas i nie przestrzegając zasady ograniczonego zaufania dostajemy tekst, który nie nadaje się do publikacji. W takiej sytuacji wiele przedsiębiorców odczuwa frustracje. W konsekwencji kończy współpracę z danym portalem i rejestruje się na innym. Jednak może się okazać, że zabrniemy w ślepy zaułek, ponieważ sytuacja może się powtórzyć.
Kiedy znajdziemy się w tak ironicznej sytuacji możemy wybrać dwie drogi:

  • zamieszczenie oferty na grupie na Facebooku
  • skontaktowanie się z agencją reklamową

W większości przypadków wybierzemy wariant pierwszy, który tylko przekona nas do tego, że mniejsza płaca nie oznacza lepszego artykułu. Należy pamiętać o tym, że w większości przypadków na ogłoszenia w Internecie odpowiadają początkujący copywriterzy ze znikomym doświadczeniem.
Wariant drugi oznacza kontakt ze specjalistą, który doskonale zna się na swojej pracy oraz biznesie online. Kontaktując się z agencją reklamową dostajemy gwarancje profesjonalizmu. Co prawda, takie usługi są droższe ale z pewnością przyniosą lepsze efekty.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze copywritera

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób nazywa się copywriterami pomimo tego, że nie posiadają talentu pisarskiego. Prawdziwy copywriter to artysta i handlowiec w jednym. Z jednej strony umiejętnie operuje słowem pisanym, zaś z drugiej potrafi sprzedać każdy produkt i usługę. Decydując się na współpracę z copywriterem warto podjąć niezbędne kroki.
Do najważniejszych informacji, których powinien nam udzielić copywriter są:

  • portfolio
  • rekomendacje
  • czas pracy
  • wykształcenie

Zanim zdecydujemy się powierzyć specjaliście promowanie swojego e-sklepu czy bloga należy zaznajomić się z ich wcześniejszymi tekstami. W ten sposób poznamy dotychczasową pracę osoby, z którą zamierzamy współpracować oraz co naywaniejsze jej styl tworzenia artykułów.

Pomimo zwiększającej się popularności działalności jaką jest copywriting bardzo trudne okazuje się znalezienie specjalisty w tej branży. Powód jest prosty. Coraz więcej osób decyduje się na taką aktywność w Sieci pomimo znikomego a nawet braku przygotowania merytorycznego. Większy odsetek copywriterów ogłaszających się na portalach nie przeczytało żadnego podręcznika z zakresu copywritingu. Niestety doskonała znajomość branży modowej czy budowlanej oraz obywatelstwo polskie czy wyższe wykształcenie nie gwarantują stworzenia unikatowych tekstów. To samo dotyczy ceny za oferowane teksty jak i akceptowania każdego zlecenia. Niska kwota zagwarantuje chęć nawiązania współpracy ale gdy klient przeczyta artykuł nie będzie zadowolony. Copywriterzy oferujący za swoją pracę niską kwotę nie tylko nie szanują swojej pracy ale również profesjonalnych copywriterów.