+48 603 646 386 KONTAKT@EWELINAPISZE.PL

Dla wielu osób zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną wiąże się z ogromnym stresem. W skutek tego podczas spotkania wypadają niezbyt korzystnie i w konsekwencji nie przechodzą do kolejnego etapu rekrutacji. Co należy zrobić, aby pozbyć się niepotrzebnego stresu i dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Wbrew pozorom istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym otworzysz się na zdobywanie nowych doświadczeń zawodowych. Po przeczytaniu poniższych wskazówek oraz co najważniejsze zastosowaniu ich w praktyce rozmowa kwalifikacyjna nie będzie niczym innym jak czystą formalnością na nowej drodze do kariery zawodowej.

Pozbądź się „rozpraszaczy”

Nic tak nie rozprasza rekrutera jak i potencjalnego pracodawcy jak dźwięk telefonu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Spotkanie rekrutacje odbywa się w jednym celu. To na nim każda ze stron ma możliwość poznania się nawzajem. Aby nie stracić szansy i nie zostać źle odebranym należy tuż przed wyjściem wyłączyć albo wyciszyć telefon. W ten sposób nie tylko pokazujemy profesjonalne podejście do rekrutera ale również okazujemy mu szacunek.

Dobranie stroju

Wybór kreacji jest największym dylematem ludzi, szykujących się na rozmowę kwalifikacyjną. W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego jak powinien wyglądać kandydat na określone stanowisko. Nie ważne na jaką posade się ubiegasz profesjonalny strój zrobi piorunujące wrażenie. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrana kreacja nie krępowała ruchów. W końcu wygoda też ma ogromne znaczenie. Najlepszym sposobem na wybór stroju jest odpowiednie przygotowanie, przynajmniej dzień wcześniej. Sukienka czy koszula nie powinny być ciasna, niedoprasowane ani poplamione. Prezentując swoje kompetencję należy pamiętać również o swoim wizerunku.

Kopia CV

Pomimo braku prośby ze strony rekrutera warto zabrać ze sobą dokumenty aplikacyjne. Może się zdarzyć, że trafimy na perfekcjonistę, który zwraca szczególną uwagę na przygotowanie kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej. Zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów wpłynie pozytywnie na ocenę Twojej osoby. Pamiętajmy o tym, że potencjalni pracodawcy nie zawsze drukują CV, dlatego też należy być przygotowanym na taką sytuację.

Ogólne nastawienie

Wiele osób nie wypada pozytywnie na rozmowach kwalifikacyjnych, ponieważ źle oceniają siebie oraz swoje osiągnięcia. Spotkałam się z sytuacją, kiedy kobieta nie przychodziła na spotkania, ponieważ przytyła i nie czuła się atrakcyjnie w swoim ciele. Taka kolej rzeczy sprawia, że kompleksy górują, torując jednocześnie drogę do sukcesu zawodowego. Nie zapominajmy o tym, że zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oznacza to, że nasze doświadczenie oraz umiejętności są atrakcyjne dla rekrutera. Podstawą do zdobycia wymarzonej pracy jest wiara w to, że że będziemy najlepszym specjalistą w danej dziedzinie.

Referencje

Przed spotkaniem rekrutacyjnym warto zadbać o referencje od byłych pracodawców. Podobnie jak w przypadku innych dokumentów aplikacyjnych opinie przedsiębiorców, z którymi współpracowaliśmy mają pozytywny wpływ na na przebieg spotkania. Świadczą nie tylko o zaangażowaniu ale również o ogromnej chęci podjęcia pracy w wybranej firmie.

Pytania

Osoba starająca się zdobyć zatrudnienie w danej firmie powinna wykazywać chęć poznania branży. Dlatego też podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy zadawać istotne pytania. Dzięki temu zyskamy wiele dobrych punktów oraz pokażemy się z jak najlepszej strony. Aby ułatwić sobie zadania można dzień wcześniej przygotować alternatywny zestaw pytań, który pozwoli nam odpowiednio przygotować się na spotkanie z przyszłym pracodawcą.

Rozmowa kwalifikacyjna nie zawsze oznacza stres i ujawnienie ukrytych wcześniej kompleksów. Prawidłowe przygotowanie pozwala nie tylko na dobrą prezentację ale rownież zbliża do osiągnięcia wyznaczonego wcześniej celu, jakim jest w tym przypadku uzyskanie zatrudnienia na aplikowane stanowisko. Wybierając się na spotkanie z przyszłym pracodawcą należy wziąć pod uwagę fakt, że to on wybrał nas wśród wielu kandydatów. W związku z czym mamy okazję zaprezentować się z jak najlepszej strony. Rozmowa kwalifikacyjna nie powinna być źródłem stresu lecz szansą na istotne zmiany w Twoim życiu.